Videogalerie

13. 10. 2023 - Vernisáž obrazů Františka Šoustala

V předvečer podolských hodů, v pátek 13. října, se v galerii v Podolském ráji v Podolí konala vernisáž obrazů Františka Šoustala – kreslíře a malíře z Podolí.
Ačkoliv jeho díla nelze srovnávat s významnými českými malíři, přeci jsou jeho obrazy jemné, odráží jeho duši, pocity a příjemnou náladu člověka, který se narodil 31. května 1902 zde v Podolí, v chudé rodině. Bohužel rodiče neměli dostatek prostředků a možností, aby syn mohl svůj talent rozvíjet, a tak František musel jít manuálně pracovat na dráhu, aby pomohl živit rodinu.
Ačkoliv byl malíř amatér, dodnes jeho obrazy zdobí řadu domů v Podolí, Míkovicích, Véskách, Veletinách či Vlčnově.
Zemřel v roce 1968, je pochovaný na hřbitově v Popovicích.
Výstavu si můžete prohlédnout také v sobotu 21. 10. a neděli 22. 10. a v sobotu 28. 10. a neděli 29. 10. – vždy v čase 14–17 hodin.

 

09. 09. 2023 - DFS Čižmičky z Podolí - Slavnosti vína v Uherském Hradišti

O druhém víkendu v září proběhly 20. Slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Slavnostní průvod se uskutečnil již tradičně v sobotu, 9. září dopoledne. Krásné letní počasí do něj letos vylákalo za Podolí rekordních 63 účastníků. Folklorní tradice pokračuje od Podolských Frišek, Podolských Sekáčů, Friščat až k nově vzniklému Dětskému folklornímu souboru Čižmičky. Ten vznikl v lednu 2023 a měl na letošních slavnostech vína první vystoupení. V průvodu se děti představily v úplně nových krojích. Na vystoupení v Jezuitské zahradě byly děti rozděleny do 2 skupin, kdy zazpívaly a zatančily za doprovodu Cimbálové muziky Vinár. Při závěrečné písni Před našim je mostek si získaly mladší děti na svou stranu všechny diváky. Starší děti ve svém pásmu zúročily své znalosti a dovednosti z Friščat a skvěle tak završily vystoupení naší omladiny na pódiu. Na muzikantských lodích opět hrály na výsluní (a někdy i na výpeku) Děvčice, které jsou součástí tohoto programu na řece Moravě již několik let, a jejich vystoupení v tomto prostředí se těší velké oblibě.

 

03. 06. 2023 - Vítání nových občánků Podolí

V sobotu 3. června byli v Podolí přivítáni noví občánci obce:
Tereza Koňaříková
Jindřich Fornůsek
František Frýda
Lukáš Smilek
Dětem i rodičům přejeme vše dobré, harmonický život plný radosti a především pevné zdraví.

 

30. 05. 2023 - Vystoupení mateřské školky pro rodiče

V úterý odpoledne proběhlo v kulturním domě v Podolí vystoupení ZŠ a MŠ Podolí pro rodiče. Děti předvedly, co se v uplynulém školním roce společně naučily. Za video děkujeme Janu Landsmannovi.

 

30. 04. 2023 - Hvězdný víkend sokolského turisťáku z Podolí na Maršově

Po roce opět vyrazil turistický oddíl Sokolu Podolí na víkendový pobyt. Tentokrát pod názvem Hvězdná výprava vyjeli na Maršov do bývalé školy, která jim poskytla na tři dny útočiště. Hned v pátek večer vyrazilo 14 dětí a 11 dospěláků do planetária v Uherském Brodě, kde se dozvěděli mnoho zajímavého o vesmíru. Večer si všichni stihli zahrát i několik her. Sobota dopoledne pak patřila soutěži Klíče od pevnosti Maršov, kterou pro děti připravil Milan Pavlík a pomáhal mu s ní Zdeněk. Jedna skupinka vždy hrála „pevnost“ a další 2 pak s rodiči hrály různé hry. To vše v chatě, protože venku chvílemi pršelo. Když bylo počasí moudřejší, tak sokolíci venku hráli zábavnou hru na bonbóny a živé člověče nezlob se. Odpoledne také patřilo procházce po Maršově a okolí, kde jsme se dozvěděli o přírodní katastrofě – sesuvu půdy v této obci a také o slavné snowboardistce Šárce Pančochové, která z Maršova pochází. Večer pak byl táborák, zpívalo se u kytary a hlavně děti připravily pro své vedoucí Jarku a Zdeňka Kasperovy překvapení jako poděkování, že je v turisťáku vedou. Neděle pak patřila stopování s vysílačkou, kdy děti hledaly Zdeňka a Mílu v lese a také Maršovské olympiádě. Celý víkend proběhl na jedničku s hvězdičkou a velké poděkování kromě vedoucích patří také Lence Krčové a Lence Mikulové, které všem celý víkend úžasně vařily!

 

16. 04. 2023 - František Holmes Ilík oslavil 75 let - pogratulovaly mu i Podolské Frišky

Primáš Bručáků, folklorista a autor několika publíkací – František Holmes Ilík oslavil na začátku roku 2023 své 75. narozeniny. V polovině dubna pozval do svých rodných Míkovic celou řadu osobností a souborů, které během svého života nějakým způsobem ovlivnil. Vznikl tak pořad Rekapitulace není kapitulace, ve kterém vystoupila řada jeho kamarádů a známých včetně Podolských Frišek. Jak Holmes ovlivnil tento ženský pěvecký sborek z Podolí a že sadu písní Na Havřických lúkách a Olšava, Olšava pro ně našel právě on, to se dozvíte ve videoukázce Lubomíra Ovsíka, kterou zachytit v nedělní podvečer 16. dubna 2023 v kulturním domě v Míkovicích.

 

09. 04. 2023 - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně

Během Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně o Velikonoční neděli zazpíval v Kapli Sv. Ducha opět scholový sbor z Podolí.

 

08. 04. 2023 - Velikonoční hrkání

Podolím naposledy prošli hrkači někdy v polovině šedesátých let. Poté hrkání v obci na téměř padesát let zaniklo.
Pokusem o připomenutí tohoto velikonočního zvyku byla iniciativa učitelek z mateřské školy, které v letech 2004, 2005, i 2011, 2015 a 2016 s dětmi chodily krátkým dopoledním průvodem po obci na Zelený čtvrtek a Velký pátek, aby dětem hrkání zase přiblížily.
Až v kovidovém roce 2021 opět po dlouhých desetiletích Podolím prošli tři hrkači Tomáš Vacek, Viktor a Dominik Zapletalovi a znovu v tradičním pojetí oživili zvyk velikonočního hrkání.
V roce 2022 se již skupinka hrkačů rozrostla a v roce 2023 jich bylo už 16.
Sraz si dávali u kulturního domu, pomodlili se u nedalekého křížku a vyrazili rozdělení na dvě skupinky do ulic Podolí, aby nahradili zvuk zvonů, které odletěly dle tradice do Říma. Na Zelený čtvrtek v 18 hodin, na Velký pátek ve 12, 15 a 18 hodin a na Bílou sobotu ve 12 hodin obešli Podolí i přes to, že bylo opravdu sychravo, větrno a během pátečních obchůzek dokonce i pršelo. Kluci se však nenechali odradit a za svoji službu také dostali v sobotu odměnu.

 

26. 03. 2023 - Královničky aneb nosení létečka v Podolí

V roce 2014 se podařilo v Podolí obnovit zvyk nosení létečka neboli královniček, jak se u nás říká. Po tříleté odmlce způsobené koronavirem v neděli dopoledne vyrazilo 15 děvčátek ve věku 3–12 let s ozdobenými borovicovými větvičkami od kulturního domu do čtyř různých směrů Podolí, aby přinesla do domácností nové létečko a zahnala zimu. V průběhu obchůzky byly holky také doprovázeny štábem TV Nova a redaktorkou deníku Aha.

 

26. 03. 2023 - Nosení létečka v Podolí - reportáž TV NOVA

V roce 2014 se podařilo v Podolí obnovit zvyk nosení létečka neboli královniček, jak se u nás říká. Po tříleté odmlce způsobené koronavirem na Smrtnou neděli dopoledne opět vyrazilo 15 děvčátek ve věku 3–12 let s ozdobenými borovicovými větvičkami od kulturního domu do čtyř různých směrů Podolí, aby přinesla do domácností nové létečko a zahnala zimu. Obchůzku zaznamenal také štáb TV Nova a reportáž televize odvysílala v neděli večer v hlavní zprávách.

 

Archiv: